Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

“Kişi sevdiği ile beraberdir”

Salim Köklü

Tarih: 2018-01-22 / Hit: 302

Herkes bu dünyada kimi severse ahirette onunla beraber olacaktır. Kıtmir, Eshab-ı kehfin köpeği idi. Onlarla olmanın bereketiyle istisna olarak Cennete gitti.
 
Sözlerin büyüğü, büyüklerin sözleridir -2-
 • (Kişi sevdiği ile beraberdir) hadis-i şerifine göre, herkes bu dünyada kimi severse ahirette onunla beraber olacaktır. Kıtmir bir köpekti. Eshab-ı kehfin köpeğiydi. Onlarla olmanın bereketiyle istisna olarak Cennet’e gitti.Siz kim olduğunuza değil, kimlerle olduğunuza bakın.
 • Edeb, haddini, sınırını bilmektir. Her şeyde dinimizin bildirdiği bir sınır vardır. O sınır içerisinde kalmak kaydıyla herkes huzurlu olur. Bütün sıkıntılar, üzüntüler, kavgalar hep haddini, sınırını bilmemekten ve buna uymamaktan olmaktadır.
 • Müslümanın ömrü üç gün demişler. Dün, bugün, yarın... Dün, bitti. Yarın, belli değil, gelecek mi gelmeyecek mi?Geriye bugün kaldı. Bugünü değerlendiremeyen kişi yarını nasıl değerlendirecek? Yarın ya var ya yok. Yarınki fırsat ele ya geçer ya geçmez.O hâlde, her günü son günün bil, ona göre hareket et.
 • Dinin ayakta durması iki şeyle olur: Birincisi ilim, ikincisi edebdir.
 • Âlim, Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarından nakleder, hem kendi aziz olur hem ona uyanlar. Cahil ise kafadan söyler. Hem kendi rezil olur, hem de ona uyanlar.
 • Son nefeste Allah demek isteyen, sözünün eri ise, hemen başlasın.
 • Ölmek felaket değil. Öldükten sonra başına gelecekleri bilmemek felakettir.
 • İnsan, ölüme hazırlanırsa, huyu güzel olur. Ölümü unutup, çok yaşama arzusuna kapılan, üç şeye hasret gider:Topladığına doymaz, umduğuna kavuşamaz. Ahiret yolculuğu için yeterli hazırlık yapamaz...
 • İlmihalini bilmeyen, dinini koruyamaz.
 • Sakın, sakın, ben hakkımı ahirette senden alırım demeyin. Dünyada iken tatlılıkla helalleşmeye çalışın. Nice alacaklı orada borçlu çıkacaktır.
 • Gıybet yapmayın! Gıybet kanser gibidir, girdiği yer iflah olmaz. Gıybet edene “sus” diyene 100 şehit sevabı verilecek.
 • Tasavvufun birçok tarifi yapılmış. Bunlardan biri de şöyle: Allahütealanın kullarını incitmemektir... Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretlerinin vasiyetinin son cümlesi: “Hiç kimseyi incitmeyin.”
 • Öfke, sinirlenme ve stres zamanındayız. Dolayısıyla evimizde olsun, işimizde olsun, insanlardan gelen sıkıntılara sabredelim.(Sabretmek, ferahlamanın anahtarıdır) hadis-i şerifini düşünerek sabretmelidir. Sabır dinin yarısıdır. Diğer yarısı da şükretmektir.
 • Bir nimet geldiği zaman hemen şükrü yapılmalıdır. Bela, musibet, üzüntü ve sıkıntı geldiği zaman istigfar etmeli ve "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah”söylemelidir. Hadisi şerifte“La havle… okumak 99 derde devadır. En hafifi sıkıntının gitmesidir” buyuruldu.

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Beş namaz vakti gelince...

"Beş namaz vakitleri gelince, melekler der ki:Ey Âdem oğulları, kalkınız! İnsanları yakmak için hazırlanmış olan ateşi namaz kılarak söndürünüz."   ...

İstiğfara devam eden, her sıkıntıdan kurtulur

Muhammed Ma’sûm-i Fârûkî hazretleri buyuruyor ki: Belâlardan, sıkıntılardan kurtulmak için, istiğfâr okumak çok fâidelidir ve tecrübe edilmiştir.   Bazı dua...

Dua müminin silahı ve dinin direğidir...

Hadis-i şerifte "Dua müminin silahı ve dinin direğidir)buyurulmuştur.Dileklerimize kavuşmak için hem sebeplereyapışmalı, hem de dua etmeliyiz.   Ba...
Tüm Yazıları
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı