Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

​ "Günümüzün silahı, tatlı dil, güler yüzdür"

Ahmet Demirbaş

Tarih: 2018-02-10 / Hit: 236

Hüseyin Hilmi Işık (kuddîse sirrûh)buyurdu ki:"Enver, tatlı dili ve güler yüzüyle hizmetlerimizi bu noktaya getirdi. Muvaffak olmasının sebeplerinden biri de budur."
 
Bugün 10 Şubat... Gazetemizin de içinde bulunduğu İhlas Holding'in kurucusu Enver Ören Ağabey'in doğum günüdür. (1939)... (Vefatı ise 22 Şubat 2013'tür.)
Rahmetli Enver Ağabey, bizlere hemen her sohbetinde; cömertlik, kul hakkı ve en çok da namazın öneminden bahsederdi. Bir sohbetinde şunları anlatmıştı:
Bir gün İsa aleyhisselam bir yerden geçerken bakmış orada bir kuş var ve her zerresinden nur saçılıyor. Kuş bu arada bir bataklığa giriyor, fakat bataklıktan çıkınca her tarafı simsiyah oluyor. Kuşta ne nur ne ışık kalıyor!..
Kuş bu defa zar zor yandaki nehre kendisini atıyor. Çırpınıp dışarı çıktığında siyahlık kalmıyor ve ışık eskisi gibi tekrar parlamaya başlıyor. Yine eski yerine konuyor... Tekrar çamura dalıyor, sonra tekrar yıkanıyor... Bunu beş defa tekrarlıyor... İsa aleyhisselam;
"Ya Rabbi bu kuşun yaptıklarında ne hikmet vardır?" diye sual ettiğinde, Cenab-ı Hak buyuruyor ki:"Bu kuşun ismi 'Namaz'dır. Ahir zamanda gelecek olan Peygamberim Muhammed'in (aleyhissalatü vesselam) ümmetine bu namaz beş vakit farz edilecektir. Onlar sabahtan öğleye kadar çamura batarlar, öğle vakti bir namaz kılarlar temizlenirler. Her vakit arasında girdikleri günahları böyle vakit namazlarını kıldıkça temizlenir nur saçarlar. İşte ahir zaman ümmetine bunun için beş vakit namazı farz kıldım..."
***
“Ahmet Mekki Efendi anlatmışlardı: Cennette bir ağaç varmış. Ağacın ismi cömertmiş. Ağacın dalları dünyadaymış. Dünyada kim bu ağacın dallarından tutmuşsa bu dal asıl yerine dönerken dalı tutanı da birlikte doğru Cennete çekermiş. Cömertlik çok farklı bir haslettir...Şunu bilinki verdiğin mal senindir. Aldığın değil…”
***
Büyük İslam âlimi ve aynı zamanda kayınpederi olan Hüseyin Hilmi Işık (kuddîse sirrûh) damadı Enver Ören Ağabey için buyurdu ki:
“Enver Bey'inmuvaffak olmasının sebeplerini size anlatayım...Onda üç güzel haslet var. Birincisi, bugüne kadarhiçbir arkadaşı bana kötülemedi. O, onca iftirâya uğramasına rağmen, hiç kimse için kötülük istemez...İkincisi, onda anlatılamaz bir sabır var... Kızmak yok, telâş yok...Üçüncü sebebi şudur: Bir zamanlar savaş âleti ok idi. Ondan sonra kılıçlar çıktı. Daha sonra tüfekler, tabancalar, toplar çıktı. Atom bombası yapıldı. Ama şimdi atom bombasının yerini alan yeni bir silâh var;oda tatlı dil, güler yüz. Buna‘diplomasi’derler. İşte Enver Abi, tatlı dili ve güler yüzüyle hizmetlerimizi bu noktaya getirdi...”
Ruhlarışâd olsun...

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

"Herkes kendini ıslah etmeye baksın!.."

"Siz kendinizi ıslah etmeye bakın. Siz doğru yolu bulunca dalâlettekiler size zarar vermez. Hepinizin dönüp varacağı nihâyet Allahtır." Eshab-ı kiramı...

Kötülüğe mâni olmanın şartları

Allahü teâlâ, Mûsâ aleyhisselâm​a buyurdu ki:(Firavun'a gidin. O, hakîkaten azdı. Gidin de, yumuşaklıkla, tatlılıkla söz söyleyin. Olur ki söz dinler.)   İy...

Kötülüklere seyirci kalmanın cezası!..

Allahü teâlâ, Yûşâ aleyhisselâma buyurdu ki: "Ben, kavminin hayırlılarından kırk binini, şerlilerinden de altmış binini cezâlandıracağım!.."   ...
Tüm Yazıları
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı