Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

Baba ocağına kilit vurmak...

Ünal Bolat

Tarih: 2018-06-12 / Hit: 94

“Biz de köye gelince anamla birlikte kaldığı için hane sahibi küçük bacıya misafir olduk...”
 
O temmuz ayında izin dolayısıyla köyümüze gelmiştim. Anamı, kardeşlerimi, doğduğum, büyüdüğüm yerleri görmek bir garip duygu.
Babamın vefatından sonra köydeki evimizi küçük bacıya vermiştik. Artık hane sahibi o... Anneciğim de yanlarında kalıyordu.
Kapıdan beni görünce bir sarıldı ki anlatılamaz. Gözyaşları içinde kokladı kokladı ve;
“Yüce Rabbime sonsuz şükürler olsun tekrar görüşmeyi nasip etti” dedi.
Yaşı doksanı geçen garip anam her görüşmemizi son görüşme olarak kabul ettiğinden her ayrılışımızda “Allah tekrar görüşmemizi nasip etsin” diye dua ediyor. Tekrar görüşünce de “yine görüşmek nasip oldu” diye çocuklar gibi seviniyordu.
Yaşı doksan iken hayata nasıl bakılır? Ölüm nasıl hissedilir? Sanki anam, hayata evlalarıyla tutunuyor gibiydi. Babamın vefatından sonra sırayla evlatlarının yanında kalmaya başladı. Ama daha çokça küçük bacının yanında kalıyor.
Biz de köye gelince anamla birlikte kaldığı için hane sahibi küçük bacıya misafir olduk.
Ne var ki enişte beyi iş yerinden çağırdılar. Bütün planlar altüst oldu. Onlar dönünce biz anamla ortada kalakaldık. Kendimize kapı aramaya başladık.
İki ablam ve yeğenim yakın köylerde oturuyordu. Hepsi de “Bize gelin, misafirimiz olun” diyordu. Anamın yüzü suyu hürmetine itibar fazlaydı.
Anlayacağınız, baba ocağından son ayrılan, anamla birlikte ben oldum. İnsan bir tuhaf oluyor. Baba ocağının kapısına kilit vurup kalmak üzere başka bir yere gitmek durumunda kalınca… Ben bu duygular içindeyken anam nasıldı? Neler hissetmişti acaba?
Evden ayrılmadan önce anamla bizim için bırakılan yemeği yedik, bulaşıklarımızı yıkadık. Sonra çekyatın başına geçtik. Bir bohça çıkardı anam ortaya. Çocuğunun kundağını açarcasına açtı. İçindekileri “havlu, gelinlik duvağım…” diyerek tek tek elden geçirdi, bir garip duyguyla sevdi, okşadı. Çemberlere gelince yüzünün ifadesi değişti. Onları tek tek saydı. Herhâlde on beş taneydi:
“Bunları ben ölünce okumaya gelen kadınlara hediye verirsiniz” dedi. Yüreğim cız etti:
“Yahu anam. Kim öle kim kala? Bakarsın ben senden önce giderim” dedim.

Bu sözlerim bir yerine iğne batırılmış gibi tedirgin etti. Oğlu elinden alınmış, sırası gasbedilmiş gibi tedirgin oldu. Ölüm hemen beni bulacakmış gibi telaş ve üzüntüye kapıldı...DEVAMI YARIN

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Teşekkürler sana Umut

“Abi bozukluğun yok muydu? Daha işe yeni başladım. Sen ikinci müşterimsin...”   Ayakkabımı boyarken gelecekle ilgili hedeflerini sayan Umut’u dinlerken kend...

"Ayna gibi parlamazsa para yok"

“Elleri zift gibi kapkara boyaydı. İşini gayet güzel yaptığı her hâlinden belli oluyordu...”     “Boyayalım abi... Badem yağlı çift cilalı, parlamazsa p...

O ızdırabı hâlâ yaşıyorum...

“Cumhuriyet Savcısı olarak o zengin çocuğuna hiçbir şey yapamamanın yükünü hâlâ üzerimde taşırım...”     Ana kızın ifadesini aldığım dam evde tam bir se...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı