Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

Nimete kavuşan daima hamd etmelidir...

Hasan Yavaş

Tarih: 2018-10-10 / Hit: 35

Rabbimizin kullarına ihsan ettiği akıl nimeti olmasaydı, insanlık şerefi yok olurdu. Akıl sahiplerine ihsan edilenen büyük nimet ise, iman ile şereflenmektir.
 
Edep ve nezaket medeniyeti -16-
 
Yüce Rabbimize karşı göstereceğimiz edep ve saygıdan biri de, Onun bize verdiği sayısız nimetleri için kendisine hamd ve şükür etmektir.Hamd,bütün nimetleri Allahü teâlânın yarattığına ve gönderdiğine inanmak ve söylemek demektir.Şükürise, bütün nimetleri İslâmiyete uygun olarak kullanmak demektir.Nimet, dünyada ve âhirette faydası olan şey demektir. Kavuştuğmuz her nimet için,(Elhamdülillah hâzâ min fadl-i Rabbî) diyerek, bunların hepsinin Rabbimizin ihsanından olduğunu düşünmeli ve yine(Elhamdülillahi alâ külli hâl, sivel-küfri ved-dalâl)diyerek, küfürden ve sapıklıktan başka her hâlimize hamdetmelidir.
 
Rabbimizin kullarına ihsan ettiği akıl nimeti olmasaydı, insanlık şerefi yok olurdu. Akıl sahiplerine ihsan edilenen büyük nimet ise, iman ile şereflenmektir. İman ve hidayet, bir nesep işi değil, bir nasip işidir. Rabbimizin bir lütfudur. Seyyid Abdulhakim-i Arvasî hazretleri, her sohbetinde“Allah, bir kuluna iman verdi, ona ne vermedi ki? İman nasip etmediği kullarına verdiği diğer şeyler ise ne ki?..”buyururlardı. Küfürle biten bir hayatın sonu, ebedî olarak cehennemde kalmaktır. Sonu iman ile biten bir hayat ise, insanı sonsuz olarak Cennette kalmak nimetine kavuşturur.
Rabbimizin ihsan ettiği imannimetine(Elhamdülillahi alâ dîn-il-İslâm ve alâ tevfîk-ıl-îmân ve alâ hidâyet-ir-Rahmân)diyerek daima hamd etmelidir. Bunun manası, “İslâm dini üzere bulunduğumuzdan ve iman etmekte muvaffak olduğumuzdan ve Rahmânın ihsan ettiği hidâyet üzere bulunduğumuzdan dolayı Allahımıza hamd olsun” demektir.
İman nimetinin şükrü için iki şeyi muhakkak yapmalıdır. Birisi, bu nimete başkalarının da kavuşmasına vesile olmalı ve bununiçingayret göstermelidir. İslâmiyeti doğru öğreten kitapları bulup herkese ulaştırmaya çalışmalıdır. Diğeri de, Müslüman kardeşlerini çok sevmelidir. Hadîs-i şerifte buyuruldu ki:(Bir kimse, kendisi için istediği bir şeyi, din kardeşi için de istemedikçe tam ve olgun bir iman sahibi olamaz.)
 
Günlük hayatımızda ihtiyacımız olan hava, su, ışık ve diğer gıda maddelerini bulabilmek bir nimettir. Bunları yiyip içebilmek, yer ve içerken her birinden ayrıca lezzet almak da ayrı bir nimettir. Yedikten ve içtikten sonra zararlı olanlarını dışarı çıkarabilmek ise yine ayrı bir nimettir. Bunun için yemekten sonradua ederek, yediğimiz ve içtiğimiz nimetler için Rabbimizehamd etmelidir:(Elhamdülillahillezî eşbe’anâ ve ervânâ min gayri havlin minnâ ve la kuvveh.)Mânası,“Bizim gücümüz-kuvvetimiz olmadan, bizi nimetleri ile doyuran ve susuzluğumuzu gideren Allahü teâlâya hamd olsun!” demektir.

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

"Aza şükretmeyen çoğa şükredemez"

Nimetlere şükür, din ve dünya nimetlerinin artmasına sebep olmaktadır. Nimet umumi olunca, insan bunları görmez ve nimetin kıymetini bilmez.   Edep ve nezak...

Nimete kavuşan daima hamd etmelidir...

Rabbimizin kullarına ihsan ettiği akıl nimeti olmasaydı, insanlık şerefi yok olurdu. Akıl sahiplerine ihsan edilenen büyük nimet ise, iman ile şereflenmektir. ...

İnsanlar, bitmeyen sıkıntılarından nasıl kurtulur?

Bugün insanlar, İslâmiyeti terk ettikleri için, yani Allahü teâlânın emirlerine ve yasaklarına uymadıkları için dünyada bereket kalmadı.   Edep ve nezaket m...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı