Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

Dünyaya kalmak için gelmedik, misafiriz...

Mehmet Said Arvas

Tarih: 2017-09-07 / Hit: 485

Dünyada kahkaha ile gülene hayret etmek gerekir. Çünkü insan, akıbetinin ne olacağını bilmiyor, hangi felaketlerin, hangi sıkıntıların, hangi hastalıkların onu beklediğinden haberi yok!..

 
Efendim, bu haftakiyazımıza bir hadis-i şerifle başlayalım. Resulullah efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki:
(Eğer benim bildiğimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız.)
Abdullah bin Abbas da şöyle buyuruyor:
"Gülerek günah işleyen ağlayarak cehenneme gider."
***
Muhammed bin Vasi de şöyle buyuruyor:
"Cennette birini ağlayarak görsen ne kadar hayret edersin! Bu adam niçin ağlıyor? Cehennemden kurtulmuş, cennete girmeye nail olmuş, artık onun için ebedi saadet elde edilmiş demektir. Üstelik, nimetlerin en büyüğü olan Yüce Rabbimizi görebilme şerefine kavuşmuş, peygamberlerle, meleklerle, salih kimselerle beraber olmuş. Hâlâ ağlıyor. Hayret!..
Cenette ağlayana ne kadar hayret edilirse; dünyada kahkaha ile gülene de o kadar hayret etmek gerekir. Çünkü insan, akıbetinin ne olacağını bilmiyor, hangi felaketlerin, hangi sıkıntıların, hangi hastalıkların onu beklediğinden haberi yok. Onu saracak olan kefeni belki de dokunmuştur!"
***
Hasan-ı Basri hazretleri bir genci, kahkaha ile gülerken görür ve ona der ki:
-Sana birkaç soru soracağım:
Birincisi:Bu dünyaya biz kalmak için gelmedik, misafiriz. Bir gün buradan göçüp gideceğiz, belki de pek yakında. İmanla son nefesini veremezse bir kul ebedi cehennemde kalacak ve sürekli yanacaktır. Dünyadaki yanmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsun ki, üç-beş dakika sürer, insan ölünce artık acı duymaz. Ama oradaki yanma öyle birkaç dakika, birkaç saat, birkaç günle bitmiyor. Sen, imanla son nefesini vereceğini garanti edebildin mi?
Genç,"hayır"diye cevap verir.
İkinci sorum:Kabirde Münker ve Nekir isimli meleklerin soracakları suâllere doğru cevap verebileceğinden emin misin?
Genç, o soruya da"hayır"diye cevap verir.
Üçüncüsü:Kıyamet günü çok sıkıntılı bir gündür. Çocukları ihtiyarlatır! O gün amel defterlerimiz dağılır, hesabı iyi çıkmayanlar, herkesin gözü önünde cehenneme atılır ve cayır cayır yanarlar.Sen, hesabının iyi çıkacağına ve cehennemden kurtulacağına dair bir haber mi aldın?
Genç, o soruyu da"hayır"diye cevaplandırır.
-Öyle ise neden böyle kahkaha ile gülüyorsun? diye o genci ikâz eder.
Derler ki; o gencin artık kahkaha ile güldüğünü gören olmadı...

YORUM YAZ




Yazarın Diğer Makaleleri

Sayılı günler, çabuk geçer...

Maddi ve manevi nihayetsiz huzur ve bereket bahşeden ve değeri ölçülemeyen bir aydan ayrıldık. Bir daha kavuşabilir miyiz, kavuşamaz mıyız belli değildir.  ...

Hakkıyla şükreden kullar pek azdır!..

Rabbimizin şükrünü hakkı ile yapmamız mümkün değildir. Oruçlu olduğumuz şu mübarek günlerde, nimetlerin O'ndan geldiğini bilelim; bu da kâfidir...     R...

Oruç tutan müminlerin kavuşacağı nimetler...

İlim ilerledikçe, oruç tutmanın sıhhatimiz için ne kadar iyi olduğu daha iyi anlaşılacak vedoktorlar reçetelerine ilaçlarla beraber 'oruç' da yazacaklar... Rab...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı