BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK GENÇLİK

Rahim Er

Tarih: 2017-09-19 / Hit: 136

Türkiye ile Yunanistan'ın arası bugün gayet iyi.Başbakan Çipras bile AB'nin Türkiye'ye haksızlık yapmamasını dilemekte.
Halbuki çok uzak olmayandünde sabah-akşam iki taraf halkında düşmanlık hislerini kabartan bir şeyler olurdu. "Ege'de it dalaşı" artık bildik haber olmuştu. Türk kamuoyunda öyle hava eserdi ki Yunanlılar,hudutları aşmışişgal için yurdumuza gelmekteler.
Bu havanın hâkim olduğu 30 yıl kadar önceki zamanlardı. O günlerde Yunan Başbakanı, bizim Karaman asıllı Karamanlis'ti. İhtilafların yine kurşuni bulutlar olup iki ülke semalarında kaş çattığı günlerden birinde gazeteciler, Başbakan Karamanlis'e "Türkiye'yi işgal edecek misiniz?" diye sordular. Karamanlis, tebessüm etti ve şu unutulmaz cevabı verdi:
-Biz, bunu nasıl yapabiliriz? Türkiye'nin ilkokul öğrenci sayısıYunanistan'ın nüfusundan fazla!
Gençlik, bir millet için hazinesinden daha kıymetli bir zenginliktir. Pazartesi günü 18 milyon talebe dersbaşı yaptı. Bu rakam, üniversite gençliğiyle beraber 20 milyon olmalı. Bu ne demektir? 80 milyon nüfusumuzun dörtte biritalebe. Böyle bir imkân bir millet için muazzam kazançtır. Ancak bu neticeden fayda elde edebilmek, kemiyyet-keyfiyet denklemini kurmakla mümkündür. Bu sütunda söz haznemize "millîve yerli" kavramını kazandırmakla bahtiyarız. Millîeğitimimize düşen millîve yerli adam olacak nesiller yetiştirmektir. Okullar ve üniversiteler diploma matbaası olmamalı. Eğitim mekânları irfan ocağı olmalı; bu ocaklardakafası ve kalbialtın değerinde nesiller yetişmelidir.
Bu milletin evlatları ideolojilerden, izm'lerden, dalkavukçu ve tek tipçi eğitimden çok çekti. Bir tarafta devletin dayattığı ideoloji vardı diğer tarafta örgüt ideolojileri.
O günler dünde kalmalı. Milyonlarca aile evladını devlete emanet etmekte. Devlet de öğretmene emanet ediyor.
Dünyaile yarışacak şimşek gibi gençler ve yetiştirmek öğretmenlerimizin mes'uliyyetindedir. Bu itibarla yaz aylarında da öğretmenlerimizi yenileyecek ve donatacak güçlü eğitim programları uygulanmalıdır.
Zaman hızlı akıyor. 2023 geldi sayılır; 2071 iki kapı sonra. Bu büyük fetihleri Büyük Gençlik'le yapabiliriz. Millîve yerli gençlik. Milletine ve insanlığa hizmete sevdalı ve her türlü küçük menfaate tenezzül etmeyecek fazilette, İslam ahlakından nasipli dava adamı gençlere ihtiyacımız var.
Eğitimimizde hâlâbin yıllık maziden istifade edilmemektedir. Adaleti, ordusu, maliyesive maarifikudretli olmayanbir devlet, 650 sene yaşayamaz. Avrupa’dan ve dünyadan faydalanılsın amaFinlandiya’ya giderken Topkapı'dan, Yıldız'dan, arşivlerden de geçilsin.Ozaman görülecektir ki anaokulu ve mektebe başlama yaşı dâhil birçok mevzu ecdat tarafından halledilmiştir.
Altıncısınıflarda ağırlıklı olarak İngilizce okutulacakmış. Lisan öğrenmek başka, yabancı hayranlığı başkadır. Uygulamakomplekse, yabancı hayranlığına dönüşmesin. 1922'ye kadarmekteplerimizde Batı dilleri gibi Arapça ve Farsça da öğretiliyordu. Bugün de Doğu-Batı kanatlarına özen gösterilmeli. Bu cümleden olarak Osmanlı Türkçesi, Kur'an-ı kerim ve Siyer derslerilayık oldukları yoğunlukta gerekli hassasiyetle öğretilmelidir.
1928 Kültür darbesinin atıkları temizlenmeden yapılacak her eğitim-öğretim faaliyetinoksan kalır. Artık gençlerimiz içinden dünya markası imzalar çıkmalıdır. Millîve yerli olmak, gençlerimizinkalbinde sevgi çağlayanına dönmelidir.

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

ZİNA SUÇTUR, İDAM HAKTIR!..

Yavrularımızı korumak için yapılacak her türlü kanuni düzenlemenin tam destekçisiyiz. Ancak sadece ceza mevzuatında iyileştirme yapmak yetmez. Hastalıklardan birini...

ANA SÖZÜ!

Türk Silahlı Kuvvetleriyle Suriye Kuvayı Millîyesi Afrin’i kuşatmış vaziyette. Şehre girmeye çok fazla zaman kalmadı. Bu maksatla, jandarma, komando, polis hareket,...

CEMİL MERİÇ’İN AFRİN ŞİİRİ

Cemil Meriç, fikrinin çilesini yaşamış, bedelini ödemiş bir soylu kalem, irfanımızın, yirminci asırdan çağa ve gelecek zamanlara hediyesi büyük bir mütefekkir, edeb...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı