Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

Ramazan'da neler yemeli.

Fahrettin Tacar

Tarih: 2018-05-21 / Hit: 271


SAĞLIK............... RAMAZANDA NELER YEMELİ-YEMEMELİ
Türkiye Takvimi - 28 Mayıs 2018

Ramazan’da tok tutan yiyeceklere ve en önemlisi de susuzluğa derman olacak içeçeklere ihtiyaç duyulacak.
Hurma veya zeytinle iftar açılır. İftar sofrasında içilebilecek en iyi çorba kelle paça ve mercimek çorbasıdır. Et, tavuk veya hindi, süt, peynir, yoğurt, yumurta, mercimek, kuru baklagiller, bulgur ve sebze yemekleri yenebilir. Zeytinyağlı etli yemekler ile kuru fasulye tüketilmelidir. Peynir, köfte, ceviz, fındık, fıstık, içli köfte tam tahıllı yahut çavdar ekmeği yenebilir.
Sahura kadar azar azar sık sık su ve ayran içmeli, yoğurt yemelidir. 1 şişe doğal maden suyu içilebilir. Fındık, fıstık, yer fıstığı ve ceviz yenilmelidir.
Sahurda avucunuz kadar bir pideye bol bol terayağı (köy tereyağı) sürüp veya bol doğal zeytin yağına batırıp yenebilir. Anne sütünden sonra en kaliteli protein yumurtadadır. 2-3 yumurtayı bol tereyağına kırıp yenince 24 saat tok tutabilir. Zeytin ve zeytinyağı tokluğa birebirdir. Yağın verdiği enerji sizi 72 saat götürür. Dinç tutar, baş dönmez.
Biri sahurda olmak üzere her gün 2 bardak süt içilmeli. Her sahurda en az 3 bardak su içmeyi ihmal etmemeli. Her gün bir çay kaşığı kadar tarçın tüketilebilir. Çörekotu, sahurda öğütülerek yahut tam haliyle salatalara, yoğurda eklenebilir.
Beyaz undan yapılan pide kan şekerini yükselten bir numaralı aktördür. Sahurda çay içmemelidir. Sahurda kesinlikle meyve yememelidir. Karpuzun lifi olmadığı için kan şekerini aniden yükseltir ve çok çabuk acıktırır. Patates kızartması, börek, açma, pilav, pizza, salam, sosis, sucuk, tuzlu peynirler, pastırma sahur sofrasında olmamalıdır. Ayrıca, kek, kurabiye, tatlı, çikolata, bal, reçel ve bunun gibi şekeri yüksek yiyeceklerdir. Çok tatlı, şeker ve ekmek yememek gerekiyor. En sağlıklı tatlı hoşaf ve güllaçtır.ŞİİR....... NAMAZ
Türkiye Takvimi - 27 Mayıs 2018

Ge­lin na­maz kı­la­lım!
Kalb­den pa­sı si­le­lim!
Al­la­ha yak­la­şıl­maz,
Na­ma­zın kıl­ma­dık­ça!

Ner­de na­maz kı­lı­nır,
Gü­nah­lar hep dö­kü­lür,
İn­sân, kâ­mil ola­maz,
Na­ma­zın kıl­ma­dık­ça!

Kur’ân-ı ke­rîm­de Hak,
Na­ma­zı çok medh et­ti,
De­di sev­mem ki­şi­yi,
Na­ma­zın kıl­ma­dık­ça!

Bir na­ma­zı kıl­ma­mak,
Günahı ke­bâ­ir­dir,
Tev­be ile af­fol­maz,
Ka­zâ­sın kıl­ma­dık­ça!

Na­ma­zı ha­fif gö­ren,
Îmândan çı­kar he­men,
Ola­maz o Müs­lü­man,
Na­ma­zın kıl­ma­dık­ça!

Na­maz kal­bi te­miz­ler,
Kö­tü­lük­ten men e­der,
Ola­maz­sın mü­nev­ver,
Na­ma­zın kıl­ma­dık­ça!

YUSUFELİ BARAJI
Türkiye Takvimi - 27 Mayıs 2018

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali projesi; Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin’in 70 kilometre güney batısında Çoruh Nehri üzerinde yer almaktadır. Bu aynı zamanda çift eğrilikli beton kemer kategorisinde dünyanın üçüncü yüksek barajı olacaktır. Temelden yüksekliği 270 metre olan barajın toplam depolama hacmi ise yaklaşık 2.2 milyar metreküptür. Kurulu gücü 540 MW olan santralde, yılda yaklaşık 1.8 milyar kWh elektrik enerjisi üretilecektir.
Projenin tamamlanması ile milli ekonomiye yıllık 450 milyon lira katkı sağlayacak. 29 Mayıs 2018’de biti-rilmesi taahhüt edildi. Yusufeli ilçesi ve 6 köyün yerleşim yeri tamamen su altında kalmaktadır. Proje genelinde 31 kilometrekare göl alanında 14.687 parsel, 9.240 da taşınmaz kamulaştırılacaktır.

TARİH............. NAZİ VE NAZİLER
Türkiye Takvimi - 26 Mayıs 2018

Nazi kelimesi, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin ideolojisini benimseyen kişi yahut kurumlara verilen genel ad. Bunlar Alman ırkının yeryüzündeki bütün ırklardan üstün olduğunu savunurlar. Aradan 70 yıl geçti, değişen bir şey yok, bugünküler de aynı görüşte.
1933-1945 yılları arasında Almanya, İşçi Partisi idaresi altında tek parti rejimine dayalı yönetim sistemiyle Avusturyalı Adolf Hitler’in liderliğinde milyonlarca insanı katletti. Nazi Almanyası kurbanları için 20 bin kamp kurdu. Katliam kamplarında insanlara akılların almayacağı işkenceler yapıldı. II. Dünya Savaşı sırasında, Nazi Kamp Sistemi hızla yayıldı. Bazı kamplarda, Nazi doktorlar esirler üzerinde tıbbî deneyler yaptı. Binlerce Sovyet savaş esiri vurularak yahut gaz odalarında zehirlenerek öldürüldü. Almanya’da yalnızca imha kamp-larında 3 milyondan fazla Yahudi öldürüldüğü iddia ediliyor.
Necmettin Batırel - 21.03.2017
 

 

İçerik

 

 

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Âh yazık!

  Aşağıdaki şi’r, mevlânâ Hâlid-i Bağdâdînin “kaddesallahü teâlâ sirrehul’azîz”[1] fârisî dîvânından bir parçanın tercemesidir: ÂH YAZIK! Hakikat K...

Bütün bunlar olacak birgün

  BÜTÜN BUNLAR OLACAK BİRGÜN Türkiye Takvimi - 18 Kasım 2018 Uzak de­ğil dost­lar, bu yo­lun so­nu, Bu sa­yı­lı gün­ler bi­te­cek bir­gün. Ölüm var­d...

Mevlid kandilinizi tebrik ederiz

  BUGÜN................... MEVLİD KANDİLİ Türkiye Takvimi - 19 Kasım 2018 Dün­ya­da­ki bü­tün in­san­la­ra peygamber ola­rak gön­de­ri­len, peygamber­le­...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı