Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

Bu nasıl güzellik böyle?

Ünal Bolat

Tarih: 2018-10-20 / Hit: 113

“Yoksa rüya mı görüyordum? Şaşkınlıktan ağzım açık kalmış küçük dilimi yutacak olmuştum...”

 

 
Harran Ovasında yaşayan bir ailenin sekiz çocuğundan biriydi. Onunla on iki ay boyunca kader birliği yapmış sırlarımızı dertlerimizi mutluluğumuzu paylaşmıştık. Abuzer, özü sözü bir gözü gönlü zengin mert bir gençti. Kendisine yapılan en ufak bir iyiliği unutmaz; mutlaka daha büyük bir iyilikle güzellikle karşılık vermeye çalışırdı.
Onunla ''kan kardeşi'' olmuş askerlik bittiğinde ayrılırken gözyaşı bile dökmüştük. Dostluğumuz, arkadaşlığımız, bu kardeşliğimizin ömür boyu sürmesi konusunda sözleşmiş helalleşip ayrılmıştık.
Abuzer her telefon ettiğinde beni memleketine davet ederdi. Gözümde büyürdü yollar ve her seferinde bir bahane bulup Abuzer’e bir sonraya söz verirdim. Ama bir gün Abuzer, tüm bahanelerime noktayı koyup bana çıkış yolu bırakmamıştı:
“Hadi bu sefer de gelme de göreyim! Ben evleniyorum sağdıcım da sen olacaksın!..”
Kan kardeşim benim elimi kolumu bağlamıştı. Yapacak bir şeyim kalmamıştı. Mecburen işi gücü bırakıp gidecektim. Öyle de yaptım.
Beni şehrin otogarında bekleyecekti. Ama nasıl karşılanacağımı bilmiyordum. Aman Allah’ım ben yanlış yere mi gelmiştim? Yoksa rüya mı görüyordum? Şaşkınlıktan ağzım açık kalmış küçük dilimi yutacak gibi olmuştum!..
Abuzer, beni davul zurna eşliğinde karşılayınca bir tuhaf oldum… Bir an kendimi protokolde birisi gibi hissettim. Otogarda herkes bize bakıyor gülümsüyordu.
Ayaküstü sarılıp kucaklaştıktan ve şaşkınlığımın geçmesine çalıştıktan sonra, beni son model bir otomobile davet etti. Birlikte köyüne gittik. Asıl sürpriz orada bekliyordu beni!..
Ben geliyorum diye bir kınalı koç kestiler. “Durun gerek yok” filan diye söylemeye kalkışsam da, dinleyen kim? Gördüklerim karşısında şaşkınlıktan ne diyeceğimi bilemiyordum. Böyle bir ilgiyle karşılaşacağımı düşünme değil hayal bile edemezdim.
Beni muhterem anne ve babası birbirinden değerli kardeşleri ile tanıştırdı. İşte ilk o zaman gördüm Azime’yi.
Aman Allah’ım bu nasıl bir güzellikti? Kömür karası gözleri, simsiyah saçları ile bir başka güzellik vardı onda… Başka şehirde öğretmenlik yapıyormuş. Ağabeyinin düğünü için gelmiş.

Böyle bir güzellik karşısında dilim tutulmuştu. Bana hoş geldiniz dediler. Ben lal olmuş şekilde ne söylediğimi bilemiyordum!..DEVAMI YARIN

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

“Sen yoksa misyoner misin?”

Soruma karşılık “oğluna sor” demesine doğrusu çok bozuldum ama ses çıkarmadım...     Bacanağımın lokantasına gelen ve iyi bir Türkçe bilen Amerikalı ile...

“Kim bu yabancı adam?”

Selamlaşıp bir masaya oturdu. Bacanağa kim olduğunu sordum. "Amerikalıymış” dedi...   Emekli olduktan sonra eşimin memleketi olan Amasya’ya yerleştim. ...

Köyünüzü unuttunuz mu?

“Diyorum ki ne olur köyünüzden kopmayın… Köyünüzü unutmayın unutturmayın…”   İstanbul’da bir fizyoterapistim… Zihinsel engelli çocuklar için hizmet veren bi...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı