Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

ADALET İÇİN ÖDÜL!

Rahim Er

Tarih: 2018-11-08 / Hit: 77

40 yıldır bu kanlı örgüt için kılını kıpırdatmayan Washington “Adalet için ödül” namına PKK’nın lider kadrosunun en yukarısındaki üç ismin başına toplamda 12 milyon dolar para mükâfatı koydu.
Ankara’nın bu terör örgütüne mensup elebaşları için ödül koyması anlaşılır. Ama; Washington’ın Ankara’dan âdeta rol çalarcasına böyle bir yola girmesi herkesi şaşırttı. Trump Washington’ı bu beklenmedik çıkışından evvel önce Türk adalet ve dâhiliye bakanları hakkındaki tedbirleri kaldırmış sonra da İran’a ambargo kararında Türkiye’yi muaf devletler listesine almıştı.
Kandildekiler hakkındaki ödüle kadar diğer iki kararın alınması, papaz Brunson’ın evine dönmesine bağlanıyordu. Hâlbuki şimdi görülüyor ki saik çok daha başka.
O da şudur:
ABD üsleri, askerî birlikleri ve hava meydanlarıyla doğu Fırat’a yerleşmiştir. Burada PYD’nin silahlı militan gücü YPG’yi askerî eğitimden geçirmiş ve geçirmektedir, bölgeye silah ve mühimmat yardımı yapmıştır ve yapmaktadır. Toplanan Kürt militan sayısı 70 bin olarak telaffuz ediliyor. Bunlara verilen silahsa 19 bin tır ve 3-5 bin uçak dolusudur. Bu bir ordu cephanesidir. Nitekim asker diye talim yaptırdıkları militan terörist sayısı da TSK’nın onda biri miktarındadır. Suriye’de 2-3 milyonluk bir Kürt ahalisi mevcuttur. Şimdi onlara bir ordu kuruluyor. Bir sonraki adım devlettir. Devlet için ülke gereklidir. Önce Akdeniz’e çıkacak şekilde Suriye’nin bütün kuzeyi bu niyet için hazırlanıyordu. Bugün tahayyül edilense Fırat’ın doğusudur. Ya önce devlet ilan edilir veya bir otonom idare girişinden sonra devlet gelişmesi olur. Ayrılmalardan sonra devletleşme süreci hep böyle işlemiştir.
Derin Washington neyin peşinde?
Amerika için öncelikli mesele Kürt değildir. Onun hesapları başka. İran ve Rusya bölgede yayılmaktadır. Bunlara karşı set oluşturma bir niyetidir. Burada kurmak istediği Kürt oluşumu mahiyet olarak benzemese de strateji olarak Güney Kore’ye benzetilebilir. Güney Kore, 1950’lerden beri Amerika’nın doğu Asya eyaleti gibidir. Onun üzerinden Çin, Rusya ve Hindistan başta olmak üzere bölgeyi tarassut altında tutmaktadır.
Şimdi aynı şeyi kuzey Suriye’de yapmak istiyor. Kendi zaviyesinden ideal olanı kaçırdı, elde olanla yetiniyor veya günü gelinceye kadar yetinecek. Kurulacak bu güney Kürt devletiyle, Rusya ve İran’ın nüfuzunu kırma peşinde olduğu gibi, Suriye’yi de başkenti Kudüs yapılmış İsrail’in önünde küçültmekte ve Türkiye’ye karşı stratejik ortak seçeneğini çoğaltmaktadır.
Bunlarla Kandil, PKK ve ödülün alakası ne? Derin Washington, özellikle son senelerde PYD ile PKK’nın farklı olduğu tezini Ankara’ya kabul ettirme ısrarındadır. Çünkü; Moskova, tanımazken Washington, PKK’yı terör örgütü olarak tanımıştı. Esasında Washington, PYD’nin PKK’nın kolu olduğunu biliyor ve geçmişte bunu beyan da etmişti. Ancak, PKK kökleri, SSCB güdümlü olarak Bekaa Vadisi’ne dayanan soğuk savaş dönemi komünist örgüttür. Soğuk savaştan sonra çok devlete hizmet veren bir örgüte dönüşmüştür.
ABD bundan dolayı Kürtler için yeni bir cazibe sebebi olacak yeni yapılanmaya gitme yolunu seçmiştir. Zira onun için PKK yıpranacak kadar yıpranmış ve liderinin hapiste olmasından başka mevcut elebaşı isimleri de emekli eşkıya konumuna gelmişlerdir. Sabıkası silinmez denli katmerlenmiş bu örgütle vakit geçirmek beyhude çabadır.
ABD için keyfiyet böylesine derin bir hesap ürünüyken Ankara’nın “Adalet İçin Ödül” hamlesini olumlu karşılamasına mukabil aynı muamelenin PYD yöneticileri için de yapılmasını istemesini olayı okuyamama olarak görmek yerine Türkiye’nin “sen külahıma anlat!” demesi olarak mütalaa etmeli.
Öyle bir zamandayız ki
düşman da düşman.
dost da düşman.

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

BELEDİYE BAŞKANI

İstanbul’da Topkapı surlarından içeri girildiğinde ilk karşılaşılan semtin adı “Şehremini”dir. Kelimenin aslı Şehr Emini, yani şehrin, beldenin emanet edildiği insa...

EKONOMİK TEHDİT

Yolum dün bir muhtarlığa düştü. Şu günlerde iki kişi, her nerede ve hangi sebeple bir araya gelirse gelsin hayat pahalılığını konuştuğu gibi bizim kısa sohbetimiz d...

GÜVENLİ BÖLGE

ABD Başkanı Donald Trump, önceki akşam fırsatını yakalayınca yine bir Tweet atmıştı. İlgili bakanlarla danışmanların bile haberi olmadan atılan bu Tweet, Türkiye’yi...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı