Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

Teknolojiyi faydalı bir şekilde kullanmalı fakat esiri olmamalı

Salim Köklü

Tarih: 2019-01-20 / Hit: 511

Teknolojiyilüzumsuz, boş, dünyaya ve ahirete faydası olmayan şeylerde kullanmak suretiyle kıymetli ömür sermayesini zayi etmemeli.
 
Büyük emekler ve yüksek fiyatlarla elde edilen bir nimetin değerini herkes takdir eder.Fakat doğuştan sahip olduğumuz bazı nimetler, çok değerli olmalarına rağmenlayık oldukları ehemmiyeti nedense görmezler. Sonrabu nimet sayılı ve sınırlıdır. Her an eriyip gitmektedir. Bir daha geri gelmeyecektir. Bu nimet zamandır.
Zaman deyince, bilhassa, internet, telefon, televizyon ve bilgisayar gibi aletlerin başında boş yere geçen saatler akla geliyor. Bu aletlerin ömrümüze maliyetini hiç hesapladık mı?
Mesela günde kaç saatinizi telefonla meşgul olarak geçiriyorsunuz?
Ortalama, belki de iyimser bir hesapla üç saat diyelim.İlk başta pek ürkütücü gelmiyor. Ancak günler damlaya damlaya hafta oluyor, ay oluyor, yıl oluyor,sonunda bir ömür oluyor.
Sadece telefonun günde 3 saatten bir yılda yiyip bitirdiği zamanı hesaplarsak, 1095 saat eder. Bu da gecesiyle, gündüzüyle 45 gün demektir.
Telefonla meşgul olarak kaybedilen 45 gün ve 45 gece. Geriye kalanlar ise, faydasız konuşmalar vedaha bir yığın israf...Belki araya öylesine bir iki bilgi kırıntısı da sıkışmış olabilir ama bunun da fiyatı herhâlde 1095 saatlik insan ömrü değildir!
Telefon ile zayi edilen bu 1095 saat, bize neler kazandırabilirdi?
Bu rakam, bir öğrencinin bütün bir öğretim yılı boyunca gördüğü ders saatlerinden daha büyük bir yekûndur. Yani büyük bir miktardır.
Ortalama 1095 saat içerisinde bir yabancı dili iyi seviyede öğrenmek mümkündür.Bu demektir ki, telefon her yıl bize bir yabancı dil kaybettiriyor. Kitap okumayı tercih edersek, ağır bir okuyuşla 20.000 sayfalık kitabı bu müddet içerisinde bitirmeniz mümkündür.Kur'ân-ı kerim okuyacak olursak, bu 1095 saatte, 10 hatim edilir.Yahut bu müddetin sadece üçte birini kaza namazlarına ayırmakla üç yıllık borçtan kurtulmuş oluruz.
Bu sadece telefonla ilgili basit bir hesaplamadır. Artık internet, televizyon ve bilgisayar ile ilgili lüzumsuz geçen zaman israfını düşünelim.
Evet, teknolojiyi faydalı, hayırlı işlerde kullanmalı fakat onun esiri olmamalı.Onu dünyaya ve ahirete faydası olmayan şeylerde kullanmak suretiyle kıymetli ömür sermayesini zayi etmemeli. Çünki ahirette bu "ömrü nerede tükettin?" diye hesaba çekileceğiz...

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Teknolojiyi faydalı bir şekilde kullanmalı fakat esiri olmamalı

Teknolojiyilüzumsuz, boş, dünyaya ve ahirete faydası olmayan şeylerde kullanmak suretiyle kıymetli ömür sermayesini zayi etmemeli.   Büyük emekler ve ...

İnsanların kıymetini bilmedikleri iki nimet

Resulullah efendimiz bir hadis-i şerifte buyurdu ki:"İnsanların kıymetlerini bilmedikleri iki nimet vardır. Biri sağlık, biri de boş vakittir."   ...

İsrafın sebepleri ve kurtulma çareleri

Yaptığı harcamanın israf olduğunu bilmeyenlerin ilacı, ona neyin israf, neyin israf olmadığını öğretmek ve anlatmaktır.   İsraf, fert, aile ve toplum ...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı