Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

Allah'a ısmarladık!

Fuat Bol

Tarih: 2017-01-30 / Hit: 1735

Ayrık otlarının sarmaladığı, zehirli çiçeklerin doluştuğu; Üstad Necip Fazıl’ın tabiriyle;"lağımların dışarıdan aktığı"meşhur Bab-ı ali’de, bardağın boş kısmı görülüp haberleştirilirken, dolu tarafını görüp haberleştiren ve refiklerinin kasvet verdiği yerde"Huzur Veren Gazete"olarak arz-ı endam eden Türkiye gazetesinin muhterem okuyucularına ve otuz seneyi aşkın bir süredirbirlikte çalıştığım mesai arkadaşlarımdan helallik isteyerek (varsa, ben de hakkımı helal ederek) kendilerine veda ediyorum.

Kendisiyle, iki cihanı kapsayacak şekilde gönül bağımız olan merhumEnver Ören Ağabey, beni gazeteye davet ettiğinde, devlet memuriyetinde idim. Ardıma bakmadan istifa ettim ve çocukluğumdan beri hayalini kurduğum gazeteciliğe fiilen başladım. Geldiğimde, gazete boy atmakta olan taze bir fidan hâlinde iken; sözde profesyonelçalışanları tarafından bırakılıp âdeta ölüme terk edilmişti. (1986)
Terk edilmişlik, yokluklar ve imkânsızlıklar içinde bile yüzünden tebessümü eksik etmeyen sevgiliEnver Ağabeyimizin etrafında bir avuç gönüldaş olarak kenetlendik; onun tabiriyleyek kalp, yek vücut ve yek cihethâlinde gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık. Evi-barkı, etrafı ve dünyayı unutarak; enerjimizi son raddesine kadar işimizde tüketip, fidan hâlindeki gazeteyi Bab-ı ali’nin gıpta edilen yayın organı hâline getirdik. (1.341.000 adet satışla kırılan rekor, hâlâTürkiye gazetesinindir)
 
Yanlış anlaşılmasın; elbette ki bu üstün başarı, A’dan Z’ye merhum Enver Ağabeylere aittir; bize düşen şeref ise, bu başarılı ekibin içinde bulunmaktır. Bunun için de ne kadar şükretsek azdır.
 
Zamanımızın bir tanesi olan o güzel insan, bize, hemen her gün yeni ufuklar çizer; aşılması güç hedefleri belirleyip önümüze koyardı. Onları bir bir aşar; doğrusu, nasıl aştığımızı biz bile bilemezdik!
 
O mübarek insanın (Enver Ağabeylerin) bana söylediği;"Sen benim ilk göz ağrımsın; kara gün dostumsun; dünya ahiret kardeşimsin!"iltifatlarını yegane sermayem biliyorum.
 
Bu meyanda, acizane bendeniz de şunu iddia edebilirim ki; kadife sesli o insandan aldığım sorumluluk zarfında, kapılarına tek bir eğri ağaç getirmedim.
 
Bizler, Üstad Necip Fazıl’ın tabirleriyle;"önüne gelenle değil, bizimle ölüme gelenle birlikte olduk"ve tarihe not düştük:"O irtifa, o yükseklik çıkılmaz bir nokta mıydı; bilmem! Lakin, bu inhitat, bu çöküş inilmez, dipsiz bir kuyu gibidir!"
En yüksek burçta dalgalanan Türkiye gazetesinin bayrağını tutan kutlu ekipte bulunmanın şerefini, ömür boyu taşıyacağım.
Böylece;"Bu da geçer ya Hu!"misali, meşhur Bab-ı ali’den bir Enver Ören (Allahü teala engin merhametiyle onu bağışlasın) gelip geçti!..
 
Ozan Rahmi Karatay’ın, o meşhur şiirinin son dizeleriyle sizlereveda ediyorum sevgili okuyucularım; Allah’a emanet olun!
Biz batakta köprü olduk, başkaları geçti nehri,
İşte geldik gidiyoruz, şen olasın Halep şehri.
Kutlu olsun gelenlere bu uğursuz konuk yeri
İşte geldik gidiyoruz, şen olasın Halep şehri.

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Allah'a ısmarladık!

Ayrık otlarının sarmaladığı, zehirli çiçeklerin doluştuğu; Üstad Necip Fazıl’ın tabiriyle;"lağımların dışarıdan aktığı"meşhur Bab-ı ali’de, bardağın boş k...

Pazar yazıları -69-

Üstad Necip Fazıl’ın hecelerinden; Allahü teala, insan ve sanat:"Seni aramam için beni uzağa attın! Âlemi benim, beni kendin için yarattın!"; "Anladı...

Sıra millette!

Hükûmet sistemi ile alakalı anayasal değişiklikler Meclis’ten geçti. Demokrasimiz adına, bu büyük başarıyı; her şeyden önceSayın Devlet Bahçeli’ye ve yineSayın Başb...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı